Przywożenie podróbek z wakacji

Zanim zdecydujemy się na przywóz konkretnych pamiątek zza granicy, warto zastanowić się, czy nie zostaną one skonfiskowane na lotnisku.

Urlop a dobra osobiste

Co w sytuacji, gdy biuro podróży nie zapewniło turyście warunków, które obiecywał w swojej ofercie? Czy klient może powołać się na „zmarnowany urlop” i żądać naprawienia szkody?

Jak chronić swój produkt?

Warto zatem oprócz kwestii biznesowych przy tworzeniu produktu pomyśleć o profilaktyce prawnej i skonsultować się z adwokatem, aby przeanalizować swoją sytuację. Pozwala to oszczędzić pieniądze, czas, a przede wszystkim niepotrzebnych nerwów.

Wakacyjne zdjęcia a prawo panoramy

Choć wakacje to czas relaksu, warto pamiętać o pewnych ograniczeniach, które wiążą się z rozpowszechnianiem wykonanych przez nas zdjęć. Warto zwrócić uwagę, czy publikując zdjęcie w mediach społecznościowych, nie naruszamy cudzych praw autorskich czy prawa osób do wizerunku.

Czy „Top Gun: Maverick” narusza prawa autorskie?

Przypadek “Top Gun” pokazuje, że nawet doświadczone podmioty z branży filmowej zapominają, jak ważne jest sprawdzenie przed przystąpieniem do realizacji projektu, czy wszystkie prawa zostały prawidłowo pozyskane.

Hit Netflixa plagiatem?

Sprawa Jeffa Kennedy’ego jest ciekawa również pod tym kątem, iż jest to przysłowiowa walka Dawida z Goliatem, jeśli porównamy zaplecze, jakim dysponują obie strony. Niemniej jednak to powinien być sygnał dla mniejszych podmiotów oraz indywidualnych artystów, że w przypadku potencjalnego naruszenia praw autorskich, warto podjąć działania zmierzające do ochrony swoich praw.

Sprzeciw do rejestracji znaku towarowego

Dlaczego warto przed rejestracją wykonać badanie zdolności rejestracyjnej znaku?
Dlaczego nie należy rezygnować z obrony swojego oznaczenia po otrzymaniu sprzeciwu?
Dlaczego trzeba weryfikować dokonywane zgłoszenia przez podmioty trzecie?

Depp vs. Heard – czego uczy nas wyrok w procesie gwiazd

Zapadłe rozstrzygnięcie pokazało, że prawnikom Deppa udało się przekonać ławę przysięgłych, że pani Heard rozpowszechniała informacje dotyczące jej małżeństwa, które były fałszywe oraz że działała ona w złej wierze, chcąc zniesławić byłego męża.