Przejdź do treści

Wzór przemysłowy a wzór użytkowy – najważniejsze różnice

  Kiedy decydujemy się na prawną ochronę swojego produktu, szukamy najbardziej optymalnego rozwiązania. Pojawia się wiele zagadnień, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne. Znaki towarowe, wzory przemysłowe, wzory użytkowe, a może po prostu prawa autorskie. Warto na samym początku wybrać ścieżkę, która najlepiej ochroni to, na czym najbardziej nam zależy.

  Wzór przemysłowy a użytkowy

  Pojęcia wzór przemysłowy a użytkowy mogą łatwo wprowadzić nas w błąd. Wydawałoby się bowiem, że wzór użytkowy będzie chronił przedmioty codziennego użytku, ich design. Z nazwy wzór przemysłowy zdaje się obejmować ochroną rozwiązania techniczne wykorzystywane w przemyśle. Nic bardziej mylnego!

  Skrótowo moglibyśmy powiedzieć, że wzór użytkowy chroni istotę techniczną, a przemysłowy zewnętrzną formę produktu.

  Przedmiot ochrony

  Wzór przemysłowy chroni zewnętrzny wygląd przedmiotu, tzw. design. Ochrona będzie się zatem rozciągała na to, co dostrzegalne jest dla oka. Więcej informacji o wzorach przemysłowych można znaleźć we wpisie: Jak chronić swój produkt?

  Tymczasem wzór użytkowy jest zwany również „małym patentem”, co oznacza, że ochronie podlega konstrukcja wewnętrzna lub zewnętrzna produktu. Istotnymi elementami dla wzoru użytkowego może być rozwiązanie techniczne, użyty materiał czy forma.

  Kiedy zarejestrować wzór przemysłowy?

  Powinniśmy przemyśleć rejestrację wzoru przemysłowego wtedy, gdy dla naszego produktu najistotniejszy jest wygląd. Co istotne, ochronę z tytułu zarejestrowanego wzoru przemysłowego można uzyskać stosunkowo szybko, bo nawet w ciągu dwóch tygodni na terenie całej Unii Europejskiej.

  Kiedy zarejestrować wzór użytkowy?

  Wtedy, kiedy nasz produkt opiera się na nowoczesnym rozwiązaniu technicznym, ale nie jest na tyle innowacyjny jak wynalazek, warto przemyśleć rejestrację wzoru użytkowego. Ochroną możemy objąć zarówno konstrukcję wewnętrzną i zewnętrzną, jednak sam proces zgłoszenia jest dość długotrwały i może trwać nawet ponad dwa lata.

  Wzór przemysłowy a użytkowy – różnice

  Podstawowa różnica pomiędzy oba typami wzorów to czas trwania postępowania o uzyskanie ochrony. W przypadku wzoru użytkowego – ze względu na konieczność weryfikacji rozwiązań technicznych – proces może trwać ponad dwa lata. W przypadku polskiego wzoru przemysłowego okres oczekiwania to około 6 miesięcy, natomiast ochronę na terenie UE można uzyskać już w 14 dni!

  W przypadku wzoru przemysłowego możemy za pomocą jednego zgłoszenia uzyskać ochronę na terenie całej Unii Europejskiej. Tymczasem w przypadku wzoru użytkowego nieistnienie taka ujednolicona ścieżka – koniecznym jest zgłoszenie wzoru użytkowego na terenie Polski, a następnie jego rozszerzanie na interesujące nas państwa.


  W zależności od tego, co jest esencją naszego produktu, warto dobrać rozwiązanie prawne, które najlepiej zabezpieczy nasze interesy. Warto przed wejściem z produktem na rynek przeanalizować swoją sprawę z adwokatem, który doradzi optymalne rozwiązania, pozwalające zabezpieczyć się przed działaniem nieuczciwej konkurencji.