Przejdź do treści

Przywożenie podróbek z wakacji

  Wracając z wakacji, często przywozimy pamiątki dla siebie lub najbliższych. Spędzając czas poza granicami Unii Europejskiej, niejednokrotnie wracamy do kraju z ubraniami, torebkami, czy butami znanych marek. No właśnie, ale czy na pewno? Niska cena powinna sugerować nam, że są to podróbki popularnych towarów. Jakie są konsekwencje przywożenia podróbek zza granicy?

  Podrobione towary

  Dlaczego przewóz podrobionych towarów może wiązać się z konfiskatą lub karą grzywny? Zgodnie z prawem własności przemysłowej wprowadzenie do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym podlega karze grzywny, a nawet ograniczenia albo pozbawienia wolności. W przypadku podrabianych towarów możemy mieć do czynienia również z naruszeniem prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, który ma na celu ochronę designu produktu.

  Hurtowe ilości towaru

  Czy nasza sytuacja zmienia się, gdy wśród naszego bagażu celnicy znajdą wiele podrobionych towarów? Zdecydowanie! Im więcej produktów nielegalnego podchodzenia, tym większe prawdopodobieństwo, iż celnicy uznają, że zostały one wwiezione do kraju w celach zarobkowych. Dodatkowo, w przypadku uznania, że handlowanie podrobionym towarem jest źródłem stałego dochodu, kara pozbawienia wolności może zostać zaostrzona nawet do pięciu lat.

  Dozwolony użytek własny?

  Czy skoro przepisy mówią o wprowadzeniu do obrotu, możemy mówić o dozwolonym użytku względem podrobionych produktów, kiedy kupujemy jedną rzecz tylko dla siebie? W 2008 roku Sąd Najwyższy uznał, że zachowanie niepolegające na wprowadzeniu do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym nie stanowi przestępstwa paserstwa. Orzeczenie to można interpretować na korzyść osób, które przywożą towar tylko dla siebie, jednak wciąż może skutkować konfiskatą podrobionego produktu.

  Francja a podróbki

  Warto pamiętać, że każde ustawodawstwo rządzi się swoimi prawami. O ile chodzenie w Polsce z torebką, która nie jest oryginalna, nie będzie wiązała się z negatywnymi konsekwencjami, tak przykładowo we Francji już tak. Francja ma jedne z najostrzejszych przepisów w całej Unii Europejskiej, gdzie zarówno wwiezienie, jak i posiadanie, podrobionych towarów wiąże się z dotkliwymi karami grzywny.


  Zanim zdecydujemy się na przywóz konkretnych pamiątek zza granicy, warto zastanowić się, czy nie zostaną one skonfiskowane na lotnisku. W przypadku problemów celnych na lotnisku związanych z podrobionymi produktami, warto skontaktować się z profesjonalistą, który doradzi w sytuacji potencjalnego naruszenia chronionych znaków towarowych lub wzorów przemysłowych.