Przejdź do treści

NFT a prawa autorskie

  Rewolucja NFT w sztuce? Jak działa NFT i czym jest niewymienialny cyfrowy token? Czy każdy może nabyć lub sprzedać NFT? Czy prawo autorskie jest gotowe na takie technologiczne nowinki?

  Czym jest NFT?

  Z angielskiego NFT to niewymienialny token, który stanowi cyfrowy certyfikat poświadczający prawo własności. Technologia NFT, która działa w oparciu o blockchain, pozwala na przechowywanie informacji w taki sposób, który gwarantuje niezmienność danych oraz pozwala na anonimowy transfer pomiędzy stronami transakcji. Można zatem powiedzieć, że jest to rodzaj kryptowaluty z tą różnicą jednak, że każdy token jest unikalny i niepowtarzalny.

  Przykładowo brytyjski artysta – Banksy swoją pracę morons, której fizyczny egzemplarz został spalony, zdigitalizował i dostosował właśnie do formatu NFT.

  Kto może nabyć i sprzedać NFT?

  O ile sposób zawierania transakcji, których przedmiotem jest NFT, może wyglądać na pierwszy rzut oka skomplikowanie, tak jest on dostępny dla każdego zainteresowanego. Do zakupu tokenów cyfrowych służą giełdy kryptowalut oraz specjalne platformy przygotowane z myślą o sprzedaży NFT.

  Do czego wykorzystuje się NFT?

  Aktualnie NFT służy przede wszystkim do zakupu sztuki, dokładniej krypto-sztuki, która jest coraz bardziej popularna wśród marszandów i galerii sztuki. NTF może stanowić certyfikat nabycia grafiki, filmu wideo czy utworu muzycznego. Warto mieć na uwadze, że zakup tokenu nie wiąże się z posiadaniem fizycznie danego przedmiotu. Przedmiotem transakcji jest cyfrowa kopia dzieła z certyfikatem prawdziwości o wartości kolekcjonerskiej lub inwestycyjnej.

  NFT a prawa autorskie

  Zatem czy nabywając NFT, można swobodnie rozporządzać kupionym dziełem oraz prawami autorskimi do niego? To zależy. Co do zasady przy sprzedaży tokenu nie będzie dochodziło do przeniesienia autorskich praw majątkowych do dzieła przeniesionego do formatu NFT. Dokonywany transfer będzie dotyczył wyłącznie zmiany właściciela samego tokena. Prowadzi to do sytuacji, w której właściciel konkretnego NFT może być posiadaczem konkretnego egzemplarza dzieła, ale już prawa autorskie mogą należeć do osoby trzeciej.

  Tym samym do przeniesienia praw autorskich lub udzielenia licencji koniecznym będzie zawarcie dodatkowych umów.


  NFT to prężnie rozwijający się rynek, który warto wziąć pod uwagę w swojej działalności. Zarówno artyści powinni zadbać o swoje interesy pod kątem digitalizacji ich prac, jak i galerie sztuki mogą rozważyć rozszerzenie swojej działalności na krypto-sztukę. Z uwagi na brak przepisów bezpośrednio odnoszących się do cyfrowych tokenów, warto transakcję zakupu lub sprzedaży przeanalizować wraz z profesjonalistą, który zwróci uwagę na możliwe zagrożenia oraz doradzi najoptymalniejsze rozwiązania.