Przejdź do treści

Dofinansowanie do rejestracji znaków towarowych i wzorów przemysłowych

  W dniu 1 września 2021 r. rozpocznie się piąte, ostatnie już, okno, w ramach którego przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do kosztów rejestracji znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych. W ramach programu wspieranego przez Komisję Europejską i EUIPO mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą złożyć wnioski o zwrot 50 % kosztów związanych ze zgłoszeniem znaków towarowych lub wzorów przemysłowych do wysokości maksymalnie 1500 euro. Wniosek może obejmować rejestrację kilku znaków towarowych lub wzorów, natomiast wniosek można złożyć tylko raz.

  Kto może ubiegać się o dotację? Przedsiębiorca, który ma siedzibę na terenie Unii Europejskiej oraz dodatkowo spełnia kryteria liczby zatrudnianych pracowników oraz rocznego dochodu:

  PrzedsiębiorstwoLiczba pracownikówDochód roczny lub Roczna suma bilansowa
  Średnie< 250≤€ 50 mln≤€ 43 mln
  Małe< 50≤€ 10 mln≤€ 10 mln
  Mikro< 10≤€ 2 mln≤€ 2 mln

  Wniosek o dofinansowanie składa się w formie elektronicznej i tą samą drogą otrzymuje się decyzję EUIPO. Gdy uzyskamy pozytywną decyzję mamy 30 dni na zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, a także opłacenie rejestracji. Po prawidłowym złożeniu zgłoszenia należy złożyć się za pośrednictwem formularza dostępnego w pozytywnej decyzji wniosek o zwrot kosztów.

  Szczegółowe informacje dostępne są na stronie EUIPO tutaj.

  Jeśli zawsze odkładaliście porządkowanie swojej działalność pod kątem praw własności intelektualnej na ostatnią chwilę, to dobry moment, aby wspólnie z profesjonalistą przeanalizować zdolności rejestracyjne oznaczenia lub wzoru i złożyć stosowny wniosek.